ZADZWOŃ TERAZ
+48 91 350 80 73
0Item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Ćwiczenia na piłce do ćwiczeń Original Pezzi

Jak dobrać rozmiar piłki do ćwiczeń?

Przy doborze średnicy piłki gimnastycznej kierujemy się zazwyczaj sugestią sprzedawcy lub tabelami (rozmiarówkami) producentów. Jednak zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku sugerowane średnice różnią się od siebie. Kto ma rację?

Przedstawiam trzy, proste sposoby doboru średnicy piłki do ćwiczeń. Wszystkie uzależniają dobór od dominującej funkcji jaką ma spełniać dana piłka. Z obserwacji wynika, że oba sposoby się pokrywają przy założeniu, że dana osoba jest proporcjonalnie zbudowana. Ważną rzeczą jest, aby uwzględnić fakt uginania się piłki pod ciężarem ciała, co ważne jest szczególnie przy dobieraniu piłki do siedzenia. Rozmiar należy dobrać z zapasem który uwzględni ten fakt.

Piłka do siedzenia.
Jeśli dominującą funkcją jest siedzenie na piłce lub ćwiczenia w pozycji siedzącej, dobieramy piłkę w taki sposób, aby podczas siedzenia kolana ugięte były pod kątem 90 stopni lub nieznacznie większym. Jeśli więc optymalny rozmiar piłki jest na pograniczu dwóch średnic- wybieramy większą. Aby ustalić rozmiar, zmierz odcinek od pięty do kolana i dodaj 5-10 cm.

Piłka do ćwiczeń.
Podczas ćwiczeń z piłką gimnastyczną ciało ułożone jest w różnych pozycjach. Jedną z nich jest leżenie na piłce na brzuchu. W takiej pozycji ze względów bezpieczeństwa oraz komfortu ćwiczeń wymagane jest, aby osoba ćwicząca miała możliwość utrzymania pozycji poziomej ciała z podparciem oburącz na podłożu. Dzięki temu utrzymamy równowagę podczas treningu. Domyślacie się zapewne, że średnica piłki powinna równać się długości naszego ramienia.

Piłka rehabilitacyjna
W tym przypadku głównym kryterium jest komfort pracy fizjoterapeuty. Piłki do fizykoterapii rozpoznamy po tym, że ich średnice zaczynają się 85cm. W przypadku zajęć terapeutycznych z dziećmi nie ma potrzeby, aby miały one kontakt z podłożem. Utrzymaniem równowagi zajmuje się terapeuta. W przypadku zastosowania piłek do fizjoterapii należy zadbać, aby wykonane były z bezpiecznego materiału Maxafe.