ZADZWOŃ TERAZ
+48 91 350 80 73
0Item(s)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Seans z lampą antydepresyjną

Zasady użytkowania lamp antydepresyjnych

Światło słoneczne lub sztuczne zbliżone do niego parametrami, jest najsilniejszym, zewnętrznym regulatorem wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka takich jak: czuwanie-sen, dobowe wahania temperatury ciała, rytm dobowy wydzielania niektórych hormonów. Gdy dochodzi do rozchwiania tych rytmów człowiek zaczyna chorować. Terapia jasnym światłem synchronizując wewnętrzne rytmy biologiczne przywraca zdrowie. Światłolecznictwo jest uznaną w wielu krajach Europy oraz Stanach Zjednoczonych formą leczenia chorób, których przyczyną są zaburzenia wewnętrznych rytmów biologicznych człowieka.

Zalicza się do nich:

  • depresję zimową
  • zaburzenia snu związane z opóźnieniem pory zasypiania (zbyt późna pora zasypiania i późna budzenia się)
  • zaburzenia snu związane z przyspieszeniem pory zasypiania (zbyt wczesna pora zasypiania i wczesna budzenia się)
  • zaburzenia snu spowodowane pracą zmianową
  • syndrom "jet lag" (przy szybkiej zmianie stref czasowych)

We wszystkich tego rodzaju przypadkach regularne stosowanie światłolecznictwa powoduje ustąpienie objawów [1,2]. Chorzy na depresję zimową (chorobę afektywną sezonową - ChAS) w sezonie jesienno-zimowym cierpią na:

  • zmniejszoną aktywność
  • smutek
  • nadmierną senność
  • zwiększone spożycie węglowodanów
  • przyrost masy ciała

Światłolecznictwo przy użyciu lampy antydepresyjnej pomoże zwalczyć powyższe dolegliwości. Poprawia samopoczucie i efektywność pracy. Jasne światło lampy daje więcej radości życia. Przy odpowiednio wczesnym zastosowaniu, niektóre choroby i zaburzenia samopoczucia w ogóle nie wystąpią. Światłolecznictwo nie daje efektów ubocznych jakie dają środki farmakologiczne. Jest polecana osobom w każdym wieku. Może być stosowana przez kobiety w ciąży i podczas karmienia. Od 1980 roku prowadzone są systematyczne badania naukowe wpływu światłolecznictwa na organizm człowieka . W krajach Unii Europejskiej światłolecznictwo stosowane jest jako terapia z wyboru. Do chwili obecnej w Niemczech stosowana jest w około 180 klinikach i szpitalach. W Skandynawii od wielu lat w prawie wszystkich szpitalach, portach lotniczych i wielu biurach znajdują się pokoje do światłolecznictwa.

Światłolecznictwo nie może być stosowane przez osoby leczone preparatami farmakologicznymi dającymi nadwrażliwość na światło (np. preparaty litu, chloropromazyna, fuoxetyna, imipramina, amiodaron, thioridazyna, hydro chlorothiazyd, propranolol). Nie mogą jej stosować osoby ze schorzeniami narządu wzroku (jaskra, choroby siatkówki, choroby soczewki). W przypadku innych chorób oczu należy zasięgnąć porady okulisty. Światłolecznictwo nie może być prowadzone w przypadkach wystąpienia migreny oraz przy nadpobudliwości nerwowej.

Osoby uczulone na UV mogą stosować fototerapię. W lampie FOTOVITA zastosowano filtr całkowicie eliminujące zakres promieniowania ultrafioletowego. W przypadku występowania suchości gałek ocznych podczas stosowania fototerapii można zakraplać oczy 1-2 kroplami roztworu soli fizjologicznej dostępnej w aptekach.

ZASADY UŻYTKOWANIA

Naświetlanie oczu w odległości 50 cm od ekranu lampy FOTOVITA (dobowa sesja naświetlania:)
* 30 minut- 9 500 luksów
* 60 minut- 5 000 luksów
* 120 minut- 3 200 luksów

Naświetlanie oczu w odległości 75 cm od ekranu lampy FOTOVITA (dobowa sesja naświetlania:)
* 60 minut- 5 000 luksów
* 120 minut- 2 500 luksów
* 150 minut- 1 800 luksów

Depresja zimowa- jedna sesja naświetlania codziennie rano (6.00 - 9.00), przez 2 tygodnie.

Opóźniona faza zasypiania- jedna sesja naświetlania zaraz po obudzeniu codziennie, przez 2 tygodnie.

Przyspieszona faza zasypiania- jedna sesja naświetlania każdego wieczoru, przez 2 tygodnie.

Zaburzenia snu z powodu pracy zmianowej- jedna sesja naświetlania wieczorem przed rozpoczęciem pracy w nocy lub podczas pracy w nocy przy objawach obniżenia koncentracji, senności.

Syndrom "jet lag"- jedna sesja naświetlania dziennie, przez 1-4 dni.

Podczas naświetlania kierujemy wzrok na lampę. Zwracamy uwagę by nie przenosić wzroku na sąsiadujące, ciemniejsze płaszczyzny.